Függőség vagy lehetőség? – Bővített kiadás

Havasi Zoltán

Havasi Zoltán

Bejegyzés dátuma: 2025. 07. 15

Függőség vagy lehetőség? – Bővített kiadás

 

A távfelügyeleti szolgáltatók bizonyos része tart attól, hogyha erős függőségbe kerül a beszállítójával, akkor megnőhet a kockázati kitettsége.

 

 

Tökéletes példa erre a MOHAnet, aki egy GSM átjelző készülékeket és távfelügyeleti rendszert fejlesztő és gyártó hazai vállalkozás. A cég 19 éve technológiai beszállítója több, mint 90 távfelügyeleti szolgáltatónak, mégis vannak még néhányan a piacon, akik még mindig tartanak tőle. Az üzleti modellje alapján a MOHAnet a GSM átjelző készülékeket egyösszegű árért, míg az üzemeltetéshez szükséges rendszerkomponenseket havi szolgáltatási díjért biztosítja ügyfelei számára.

 

A kis és közepes méretű távfelügyeleti vállalkozások a beszállítói függőségtől kevésbé tartanak, attól viszont sokkal jobban, hogy a szűkös anyagi kereteik nem engedik meg számukra a piacon elérhető legjobb és legmodernebb technológiájú távfelügyeleti rendszer bevezetését. A MOHAnet által fejlesztett professzionális távfelügyeleti rendszer összes komponense - beleértve ebbe a dedikált felhőszervert, titkosított virtuális magánhálózatot, webes készülékparaméterező szoftvert, webes távfelügyeleti szoftverplatformot, távfelügyeleti mobil applikációt, SIM kártyát és hozzá az adatforgalmi csomagot - előfizetés modellben, használatarányos díjfizetés mellett vehető igénybe, induló beruházás nélkül.

 

A függőség miatti félelem okán és a folyamatos üzemeltetési költségek elkerülése érdekében néhány szolgáltató, ha anyagilag teheti, akkor inkább az egyszeri beruházás mellett dönt. A döntéssel egyrészt a kockázati kitettségét kívánja csökkenteni, másrészt a havi díjfizetésből fakadó folyamatos költségtől próbálja magát megóvni. Megjegyzem, mindkettő hamis illúzió. Az a megközelítés, hogy minden erőforrást önállóan birtokoljunk és ezáltal a függőségünket csökkentsük manapság már ez egyáltalán nem kivitelezhető. Az áram, a gáz vagy az üzemanyag ugyanúgy függőséget jelent minden vállalkozásnak, a növekvő adókról már nem is beszélve. A megfelelő szakmai személyzet megtalálása és megtartása is további komoly kihívást és persze emelkedő költséget jelent a vállalkozásoknak. Az üzemeltetés zavartalanságáért és biztonságáért fizetendő folyamatos általánydíj inkább könnyedséget jelent egy szolgáltatónak, mint terhet, aki amúgy szintén havi szolgáltatási díj alapú üzleti modellből szerzi bevételét. Önálló üzemeltetésnél a személyzet bérköltsége, folyamatos képzése, kapacitásának megfelelő kihasználása és rendelkezésre állása is szintén a szolgáltató életét nehezíti. Az ezek okán jelentkező költségek egy része sajnos előre nem tervezhető, így tartalékok képzésére van a szolgáltatónak szüksége, ami egy előfizetéses modell esetén szükségtelen.

 

A kisebb pénzügyi erőforrással rendelkező vállalkozások az anyagi lehetőségeik mentén tudnak csak gondolkozni, így abból próbálják meg kihozni a számukra legjobb megoldást, még ha ez függőséget is okoz számukra. Azzal, hogy a MOHAnet folyamatosan fejleszti, karbantartja, üzemelteti és felügyeli a távfelügyeleti szolgáltatók helyett a távfelügyeleti rendszerüket és a hozzá kapcsolódó műszaki infrastruktúrát, számos kiadástól és nem várt helyzettől kíméli meg őket. Azok a szolgáltatók, akik viszont az előfizetés alapú együttműködésben inkább függőséget látnak, mint versenyelőnyt, azoknak a MOHAnet lehetőséget kínál a teljes rendszerének egyösszegű megvásárlására is. Ebben az esetben viszont a fentiekben említett feladatokkal és költségekkel kell terveznie a jövőben a távfelügyeleti szolgáltatóknak. Manapság már ez a szemlélet egyáltalán nem gyakori, hogy valaki mindenbe beruház, de a MOHAnet nyitott az ilyen típusú üzleti együttműködésekre is, így erre vonatkozóan rendelkezik hozzá üzleti modellel.

 

A MOHAnet előfizetés alapú üzleti modellje alapvetően két célt szolgál.

 

Az egyik cél, hogy ne csak azok privilégiuma legyen egy professzionális távfelügyeleti rendszer felállítása és üzemeltetése, akik rendelkeznek a rendszer bevezetéséhez szükséges anyagi forrással. Fontos, hogy minden távfelügyeleti vállalkozás induló beruházás nélkül férhessen hozzá a lehető legmodernebb technológiájú távfelügyeleti rendszerhez, ami magas rendelkezésre állás mellett nagybiztonságú üzemeltetést tesz számukra lehetővé. Ezzel a megközelítéssel a MOHAnet egyrészt segíti a távfelügyeleti vállalkozásokat a gyors növekedésben, másrészt optimalizálja azok erőforrásainak jobb kihasználását. Vagyis így jobban tudnak a szolgáltatók az ügyfélszerzésre fókuszálni, ami számukra bevételt generál, miközben az távfelügyeleti rendszer üzemeltetésének kiszervezésével költséget is csökkentenek.

 

A másik cél pedig a távfelügyeleti piac fenntartható fejlődése, ami a piaci szereplők közötti különböző képességek és erőforrások egymással történő folyamatos megosztását jelenti. Ez ugyanis a növekedés és a túlélés záloga. A MOHAnet ehhez biztosítja a hardver- és szoftverfejlesztői képességét, a távfelügyeleti rendszerek üzemeltetésben szerzett közel 20 éves tapasztalatát, valamint közvetítői szerepét, ami a MOHAnet partnerek közötti szoros együttműködést segíti bérvonulás, bérdiszpécser szolgáltatás, vagy akár csak szimplán szakmai tapasztalatcsere céljából.

 

Összefoglalva, a függőségtől való kockázati kitettség egyáltalán nem nevezhető alaptalan félelemnek egy távfelügyeleti szolgáltató részéről. Az viszont komoly tévhit, ha mindezt a szolgáltató csak egy dologra vetíti ki, mert az élet minden területén függ valamitől, vagy valakitől, legyen szó politikáról, gazdasági és jogi helyzetről vagy esetleg deviáns emberi tevékenységekről.

 

Amikor a függetlenséget célozzuk meg, akkor azt is választjuk vele, hogy minden területen magunkra vagyunk utalva, egyedül kell helyt állnunk. Az egyes társterületek határai el vannak mosódva, de amikor hiba keletkezik, megindul a felelős keresése és kompetencia alapon annak elhárítása. A kérdés csak az, hogy minden esetben képesek vagyunk-e a helyzetet kezelni és a problémát megoldani. Ha egy szolgáltató különböző forrásból szerzi be a GSM készülékeket, az üzemeltetéséhez szükséges SIM kártyát és adatforgalmi előfizetést, a szervert, a távfelügyeleti szoftvert és a hozzá kapcsolódó egyéb rendszerkomponenseket, akkor a felelősség megoszlik az egyes beszállítók között. Régóta tudjuk, hogy egy lánc annyira erős, mint amennyire a leggyengébb láncszeme. Egy rendkívüli hiba elhárításakor kialakulhat az egymásra mutogatás és a felelős keresése az egyes beszállítók között, mivel mindenki csak arra a komponensre tud felelőséget vállalni, amit ő szállított. A probléma csak az, hogy a megbízó ilyenkor elveszik a beszállítók útvesztőjében és azok kommunikációjában. Ember legyen a talpán, aki egy ilyen helyzetben jó döntést tud hozni.

 

Vajon ezt a fajta függőségi viszonyt kevésbé érzi egy szolgáltató életszerűnek? Akik már voltak hasonló helyzetben, azok tudják, hogy annál nincs rosszabb, ha egy problémának nincs gazdája. Épp ezért ezt a kockázati kitettséget is kezelni kell, mert valós félelem áll mögötte. Az előfizetés alapú üzleti modellben működő szolgáltatások épp erre adnak megnyugtató válaszokat. Ott ugyanis nincs mutogatás, a probléma egyértelműen a szolgáltatást nyújtóhoz tartozik. Te fizetnél egy olyan szolgáltatásért havi általánydíjat, ami számodra nem megbízható?


Egyeztessen velünk személyesen

Érdekli, hogyan növelhetjük biztonságát, versenyképességét egyedi fejlesztéseinkkel?

Adja meg elérhetőségeit és munkatársunk rövid időn belül felveszi Önnel a kapcsolatot, hogy személyes találkozót egyeztessünk, ahol felmérjük az igényeit - és egyedi megoldást kínálunk.